
Yritysjäsenille | Mikä on eFTI ja sen potentiaali tulevaisuudessa?
Paikka: | Etäosallistuminen, Teams |
Aika: | 15.04.2025 14:00 - 16:00 |
Tervetuloa mukaan webinaariin eFTI:n mahdollisuuksista!
Sähköinen rahtitiedon hallinta (Electronic Freight Transport Information, eFTI) on tulevaisuuden logistiikan ja kuljetusalan keskeinen kehityssuunta. Se tarjoaa uusia mahdollisuuksia tehokkuuden parantamiseen, digitalisaation edistämiseen ja sähköisen tiedonhallinnan standardoimiseen. Mutta mitä eFTI tarkalleen tarkoittaa, ja miten se vaikuttaa logistiikka-alan toimijoihin? Tule Kuljetusfoorumin webinaariin kuulemaan asiantuntijoiden näkemyksiä aiheesta ja miten tulevaisuudessa sähköisistä rahtikirjatiedoista saadaan kaikki hyödyt irti.
OHJELMA
14.00 Webinaarin avaus
14.10 eFTI-esittely ja EU eFTI-hankkeet
Lasse Nykänen, toimitusjohtaja, Vediafi Oy
Lasse Nykänen esittelee eFTI:n perusperiaatteita, kansainvälistä kehitystä sekä kaksi kansainvälistä CEF eFTI-hanketta, joiden tavoitteena on varmistaa eFTI:n toimivuus, käyttöä ja kehittämistä Euroopassa. eFTI-hankkeen muodostavat kokonaisuuden, jossa sekä yksityiset toimijat että viranomaiset yhdessä luovat tulevaa eFTI-järjestelmää EU:hun.
14.45 Kaupallisen toimijan näkökulma eFTI:hin ja valmistautuminen tulevaan
Toni Penttinen, COO, Ahola Digital
Esityksessään Toni Penttinen tuo esiin, kuinka eFTI-asetus ja eCMR yhdessä mahdollistavat reaaliaikaisen, turvallisen ja standardoidun tiedonvaihdon logistiikassa. Käytännön esimerkkien avulla hän havainnollistaa, miten digitalisaatio tehostaa toimintaa, edistää yhteistyötä toimitusketjun eri toimijoiden välillä ja tukee kestävää kehitystä.
15.15 Kysymyksiä ja keskustelua
16.00 Tapahtuman päätös
WEBINAARIN PUHUJAT
Lasse Nykänen on Vediafi Oy toimitusjohtaja ja eFTI EXPERT Oü:n senior partner, kuuluu eFTI Expert Teamiin, joka koordinoi EU CEF -rahoitteisia eFTI4EU (2023-2026) ja eFTI4ALL (2024-2028) konsortioita. Nykänen on ollut aktiivisesti mukana kehittämässä EU:n logistiikan digitalisaatiota ja datanjakomalleja.
Toni Penttinen toimii Ahola Digitalin operatiivisena johtajana (COO). Ahola Digital on Ahola konsernin tytäryhtiö. Tonilla on yli 25 vuoden kokemus ohjelmistoalalta, ja hän johtaa toimessaan logistiikan SaaS-ratkaisujen tutkimusta ja kehitystä. Hänen keskeisiä painopisteitään ovat toiminnan tehokkuus, kasvu ja asiakastyytyväisyys.
Tapahtumaa moderoi
Jonna Paasonen, LOGY Kuljetusfoorumin johtoryhmänjäsen
Ilmoittaudu mukaan ja ota selvää, miten eFTI vaikuttaa tulevaisuuden kuljetuksiin!
Tapahtuma on tarkoitettu LOGYn yritysjäsenille ja aktiivipaketin haltijoille.
Lisätiedot:
Saana Rantanen
palvelupäällikkö
saana.rantanen@logy.fi
p. +358 50 431 1610